A kezelés során a támasztó-mozgatórendszer reverzibilis működészavarainak élettanával, kórélettanával, diagnosztikájával és terápiájával foglalkozik, manuális technikákkal vizsgálunk és kezelünk. A kezelés célja, hogy feloldja a blokkolódást és visszaállítsa az ízület normális mozgathatóságát. Ettől a beteg fájdalma, mozgáskorlátozottsága oldódik, általános közérzete, hangulata jelentősen javul. A manuálterápia nem összekeverendő a gyógymasszázzsal, a reflexterápiákkal. Gyakran paramedicinához, illetve az alternatív medicinához sorolják, holott inkább a hagyományos, ún. nyugati orvosláshoz áll közel, mivel hatásmechanizmusa hagyományos orvostudomány ismeretanyagán alapul.
A "core" vagyis "mag", tehát a törzs stabilitása , gyógytornász, manuálterpeutaként medence központú szemlélet révén, elengedhetetlen. Hiánya esetén kompenzáló izomaktivitás, ill. kötőszöveti stabilizálás indul, mely idővel panaszokat fog generálni. Megborul az izom- kötőszövet egyensúlya. Az egyensúly visszaállítása mellett, stabilizálásra is szükség van, mely során a megfelelő izomzat bekapcsolásával, automatikus működés tanítható az idegrenszernek, a mindennapokban ill. a munka vagy edzés során végzett mozgásokhoz.
Gerincünk, a testtartásért felelős csigolyaoszlop. 7 nyaki, 12 háti, 5 derék, 5 keresztcsonti, és a farok csigolyák kapcsolódása. Fiziológiás esetben, oldalnézetben kettős S alakban hajlott, mely a megfelelő rugalmasságot biztosítja számára. Elölről nézve egyenes, felül nézetben pedig a test tengelyét adja.
Scoliosisról akkor beszélünk, ha a gerinc mindhárom irányban eltér a fiziológiástól, tehát 3 dimenziós torzulás jön létre, amelyet teljes gerincről készített, két irányú RTG-nel diagnosztizálnak. Ennek kezelésére alapította meg Katharina Schroth a 3D scoliosis terápiát. Elve alapja, hogy megfelelő testhelyzetekkel, maximális izomfeszítéssel, és irányított légzéssel korrigálja az eltérést. A kezelés, legalább heti egy, gyógytornász irányításával végzett torna, és ezen kívül minden nap min. 50 perces torna a gyógytornász által betanított gyakorlatokkal. Kiegészítéseként Cheneau korzett viselés ajánlott napi 21 órában, amely 20 Cobb fok fölötti görbületeknél szükséges. Más manuális technikákkal segíthetjük a Schroth torna hatékonyságát, pl. Dorn terápia, Pfaffenroth féle szinergikus reflex terápia, egyéni elbírálás alapján, ill. kinesio tape is szóba jöhet. Emellett fontos figyelni a hétköznapi tartásra, pihenő helyzetekre, lefekvés és felkelés módjára is. A kezelés hosszú távú, legalább a csontosodás befejeződéséig tart, de később sem érdemes elhanyagolni.
A Scheuermann, egy visszafordíthatatlan elváltozást okozó gerinc betegség. Különböző súlyosságú, és lefolyású esetekkel találkozhatunk, de a minél korábbi felismerés az egyetlen gyógymód, tehát a megelőzés. A legfontosabb, hogy ne alakuljanak ki úgynevezett ékcsigolyák, amelyek a csigolyatestek csontosodási zavara, és a külső erőhatások miatt jönnek létre. Ehhez feltétlenül szükséges elkezdeni a Schroth tornát, a gerinc fiziológiás íveinek megőrzésére. Szintén kétirányú, teljes gerinc RTG felvétel szükséges a diagnosztizálásához.
Kerülendő a zökkenéssel, rázkódással járó sport, a versenysport, a túl sok előre hajlással járó mozdulat. A torna, a scoliosis terápiához hasonlóan történik, kiegészítésként Gschwend korzett javasolt. Legalább heti egy, gyógytornász irányításával végzett torna, és ezen kívül minden nap min. 50 perces torna a gyógytornász által betanított gyakorlatokkal. Más manuális technikákkal segíthetjük a Schroth torna hatékonyságát, pl. Dorn terápia, Pfaffenroth féle szinergikus reflex terápia, egyéni elbírálás alapján, ill. kinesio tape is szóba jöhet. A kezelés hosszú távú, a csontosodás befejeződéséig tart.
A Dorn módszer egy holisztikus szemléletű, teljesen biztonságosan alkalmazható manuális kezelés. Egyre elterjedtebb, és egyre tágabb körben alkalmazott technikáról van szó, hiszen a kilépő ideggyökök, és a gerinc mellett végigfutó meridiánok, akupunktúrás pontok érintése szélesítik a javítható problémák körét, mint pl.: hát és derékfájás, scoliosis, ízületi problémák, fülzúgás, migrén, szervi problémák, ADHD, gyakori megfázás, emésztési zavarok...stb.
Ezen eredetű betegségekre a módszer azonban nem gyógymódként szolgál, de hozzájárulhat, a tünetek javításához, a komplex kezelés hatékonyságához.
A kezelés, holisztikus szemlélete lévén, az összes ízületet érintheti, beleértve az alsó, felső végtag ízületeit, a medencét, és a gerinc kisízületeit. Szükséges hozzá a páciens aktív mozgása, tehát nem passzív terápiáról van szó.
A terápia eredményessége a páciens szorgalmán is múlik, hiszen a kezelés végeztével a gyógytornász megtanítja az egyénre szabott önkezelést, amit mindenki az otthonában végez a következő kezelésig.
Fontos megemlíteni, hogy mint valamennyi manuális terápiának, a Dorn kezelésnél is lehet átmeneti rosszabbodás, a tünetek felerősödése, levertség érzés, fáradékonyság, izomláz szerű tünetek stb. jelentkezhetnek max. 2-3 napig.
Éppen ezért kerülendő 48 óráig a megterhelő fizikai munka, sport, edzés. Javasolt a sok folyadék, többnyire tiszta víz fogyasztása, mert serkentve a belső szervek, így a kiválasztó szervrendszer működését is, méregtelenítés indul el.
A masszázs alkalmazási területe főként a Dorn terápiáéval megegyező, annak kiegészítő kezelése. Ezt a masszázst, nem egy "átgyúró" vagy gyógymasszázshoz kell hasonlítani. Szintén egy lágy technikáról lévén szó, az igen sérülékeny, és legtöbb panaszt okozó porckorongok simító fogásokkal végzett tonizálása. Hozzásegít a Dorn kezelés után a maximális relaxáció eléréséhez, és ellazuláshoz.
A Dorn terápia csecsemőkorban is alkalmazható terápia, 4-6 hetes kortól. Annyiban módosul az ő kezelésük, hogy mivel nem képesek még kommunikálni, részükről passzív a folyamat. Ezt azonban kis súlyuknál fogva ki tudjuk küszöbölni azzal, ha mi mozgatjuk a végtagokat. Természetesen csak sokkal kisebb erővel szabad dolgoznunk. Előnye még a terápiának, hogy a sírós babákat, anyukájuk foghatja kezelés közben, így a legtöbb esetben minimalizálható a rossz élmény.
A nagyobb kb. 2 éves gyerekeknél, esetleg akiket már nem tudunk kézzel tartani, egyénre szabottan alakítjuk át, hogy az ő együttműködésükkel építsük fel a kezelést.
A legtöbb probléma, amelyek blokkokat okozhatnak már ilyen pici korban is, felnőttkori panaszokat okozhatnak majd. Ezek lehetnek már az intrauterin idő alatt, a szűkebb hely, a rossz elhelyezkedés anya pocakjában, vagy a születés körüli nehézségek, esetleg sérülések miatt. A tünetek jelentkezhetnek előbb, amelyeket akár a szülők, védőnő, vagy a háziorvos is észrevesz, de lehetnek olyanok, amelyek csak később mutatkoznak meg. Ilyen pl. a bepisilés, amely az L3-as csigolya problémájával lehet kapcsolatos, de persze ennek is több szempontból szükséges a kivizsgálása, mert nem kizárólag ez lehet az ok. Ha a gyerekek fáradékonyak, keveset mozognak, az lehet utaló jel medence blokkra, de a bőrtünetek, gyakori megfázások, hyperaktivitás, ha más kimutatható okot nem találnak, visszavezethető gerincproblémákra.
A kezelés végén megtanítjuk a szülőknek, hogy otthon hogyan végezheti a kezelést a következő találkozóig. Gyerekek esetében egy hetente, később kéthetente történik.
A terápia, elsősorban a porckorong problémákra kifejlesztett terápia. Legyen szó bármilyen irányú protrúzióból eredő derékfájásról, lesugárzó ideggyöki panaszokról, gerincsérvről. Mechanikai diagnózis felállításával és annak mechanikai kezelésével foglalkozik, innen a MDT. Egyszerű mozgásokat és helyzeteket használ, gyors javulás várható, önnállóan végezhető gyakorlatai vannak.
Új terápiaként kezd ismertté válni a Pfaffenrot terápia, más néven szinergikus reflex terápia. Alapvetően cerebrális mozgászavarokra specializálódott manuális kezelés, ahol elsődleges cél a következményes, fiziológiástól eltérő elváltozások megelőzése. De sok más területen használható eredményesen, pl. beszűkült ízületi mozgástartományok javítására, balesetek utáni rehabilitációban, megkésett mozgásfejlődésben, feszes, ill. laza izmok tónusszabályozására, rossz intrauterin elhelyezkedésből kifolyólag rossz testtartás javítására (pl. torticollis, vagy csípő, és láb tartás), vagy születés körüli sérülések kezelésére( pl. plexus brachialis), vagy gyerekkori tartáshibáknál, és gerinc deformitásoknál kiegészítő kezelésként is, stb.
A terápia nagy előnye, hogy fájdalommentes. A hagyományos nyugati orvoslást kiegészíti egy holisztikus szemlélettel, és a kínai orvoslás területéről vett technikákkal, így tehát a kezelés során módosított myofasciális technikát, manuális akupresszúrát, mobilizálást, nyújtást/tonizálást és reflex zóna kezelést végzünk.
7-10 napos blokk kezelést végzünk egyénileg meghatározva, és szükség esetén évente 3-5 alkalommal lehet ismételni. A köztes időben heti 1x fenntartó kezelés javasolt, kombinálva gyógytorna végzésével.
floss terápia egy új, kötőszövetekre hatő terápia, amelyen belül kezelhetőek lágyrészek és ízületek, valamint használható akut és krónikus panasz esetén is, a szalagok erőségétől függően. Egy kompressziós, mobilizációs terápiaként kell elképzelni, amely során célunk a mozgásterjedelem növelése és a fájdalom csillapítása.
Használható sérülések esetén, ödémás területeken, fájdalom és mozgásbeszűkülés fennállásakor.
Ez egy gyógytapasz, amely ideális kiegészítője különféle kezeléseknek, és használható prevenciós területen is. Semmiféle gyógyszeres hatóanyagot nem tartalmaz. Hatása elsősorban a felhelyezés módjától, technikájától függ.
A felhelyezett tape stimulálja a fájdalmat csökkentő receptorokat. Megnyitja a szövetekben lévő kapillárisokat, és a nyirokedényeket, így javítja a terület végkeringését, és az ödéma csökkenését idézi elő. A vérkeringés fokozásával javul a szöveti anyagcsere, oldódik az izom feszessége, és a fájdalmas pontok.
Alkalmazási lehetőségei minden jellegű mozgás szervrendszeri fájdalom esetén, tartás korrekciókra, trigger pontok kezelésére, heglazításra, nyirokkeringés javítására, kötőszöveti feszességre, izom lazításra, izom stimulálásra, természetesen a gyógytorna kiegészítéseként.
Színeknek is lehet jelentősége, de pusztán pszichésen, a színterápia alapjaira épül. Mechanikai tulajdonságokban azonban a színválasztás nem játszik szerepet.
A tapek anyaga 100% pamut, és hosszanti irányban nyújtható. Ez az elasztikus tulajdonság fontos szerepet játszik a különböző felhelyezési technikáknál. Hatásukat 5-6 napon keresztül is változatlanul meg tudják tartani. Elasztikus, vízálló és légáteresztő tulajdonságúak, akril ragasztóval ellátva. Nem akadályozza a mindennapi, sportot, vagy más tevékenységek elvégzését.
A rágóízület diszfunkcióinak kezelésésre szolgál. Ez az ízületre, és az azt körülvevő lágyrészekre vonatkozik. A kezelés révén az állkapocs ízületi fájdalom csökkentése, kattogásának javítása, fülzúgás megszüntetése lehetsééges, többek között.
A vagus ideg más néven a X-es agyideg, vagy bolygóideg. Bár agyideg, sok más szervet is beidegez, és felel a vegetatív idegrendszer állapotáért. A paraszimpatikus rendszert tudjuk a vagus kezelésésével javítani. Szabályozhatók a stressz által kiváltott szervi panaszok.
A medencefenék izomzata, vagyis a gátizom, akaratlagosan működtethető izomzat. Alátámasztja a kismedencei és hasüregi szerveket. Ha megsérül, vagy gyengül, a szervek süllyedéséhez vezethet, pl. hólyagsüllyedés, méhsüllyedés, végbélsüllyedés. Feladata még a húgycső, hüvely, végbélnyílás záró izomzatának működtetése. Gyenge gátizom esetén inkontinencia alakulhat ki.
Elsősorban nőket érintő problémáról van szó, de férfiaknak is végezhető intimtorna. Mindkét nem esetében, az inkontinencia okát szakorvossal kell tisztázni.
Mivel a gátizom akaratunktól függően működtethető, így a rendszeresen végzett, megfelelő gyógytorna gyakorlatokkal, erősíthető. A célzott edzés eredményeként a panaszok megelőzhetőek, csökkenthetőek, legjobb esetben megszüntethetőek. Ehhez a gyógytorna kezelés során megtanult gyakorlatok nagy számú ismétlése szükséges, ami kb. 200 feszítést jelent naponta. Nem feltétlenül szükséges speciális helyszín, vagy testhelyzet, ezeket el lehet végezni buszra várva, utazás közben, sorban álláskor bárhol, munka közben, mosogatáskor vagy éppen vasaláskor...stb.
Akiknek elsősorban ajánlott, és legjobb megfontolásból a megelőzésre fektetve a hangsúlyt, a fiatal nők, szülés előtt, vagy éppen után, akiknek veleszületett kötőszöveti gyengesége van, menopauza előtt, a hormon változások hatására a kötőszövet lazul, krónikus köhögés esetén, erős fizikai munkát, vagy testedzést végzőknél, túlsúly fennállásánál, aranyér tünetek jelentkezésénél, megsüllyedt alhasi szerveknél, ülőmunkát végzőknél, inkontinenciánál ...stb.
A technika lényege, hogy az érintett ízület, izom, tok, szalag, ín, ideg, laza legyen, amikor passzív mobilizálása és nyújtása mellett speciális fogásokat alkalmazzuk, amelyhez a húzás és csúsztatás is társulhat.
A kezelés a mélyen lévő fájdalom receptorokra hat. A technikával megakadályozható a fájdalom továbbítása, így azonnali fájdalomcsillapítás tapasztalható.
Célja az izmok tónusának szabályozása, a kontraktúrák nyújtása, a mozgásterjedelem növelése.
Ajánlott traumák, műtétek után, hosszabb rögzítések után, ízületi érintettségnél, tenisz könyöknél, golf könyöknél, ínhüvelygyulladásnál, különböző eredetű ízületi fájdalmaknál.